UMD :You Can Make an Impact Globally for Macedonia
LatestСоопштенија

UMD :You Can Make an Impact Globally for Macedonia »

Please spend a few minutes listening to the United Macedonian Diaspora’s President Meto Koloski on ways for you to get involved and make

23 Nov, 2013
355
Напишано од Gjokomk
Охрид поплавен од поројниот дожд (Фото/видео)
Latest

Охрид поплавен од поројниот дожд (Фото/видео) »

Вчера Охрид, а и југозападниот дел од Македонија беше зафатен од пороен дожд и грмотевици. Таквото време предизвика проблеми со струјата, комуникациите, но

11 Aug, 2012
276
Напишано од Gjokomk
Албанци екстремисти бараат ослободување на Териристи?
Latest

Албанци екстремисти бараат ослободување на Териристи? »

протест скопјеИзвестување за протестите  во петокот во Скопје Македонија на неколу јазици споделете секој да разбере.

 

Македонски

Околу 1.500 радикални исламисти денес протестираа во главниот град на Република Македонија, Скопје , со барање за ослободување на 5-те осомничени, кои беа уапсени на 2.Мај, по интензивната истрага, која траеше 3 недели, за ладнокрвната егзекуција на четири момчиња од македонска националност и еден средновековен Македонец, додека рибареа на Велики Петок годинава.

5 May, 2012
245
Напишано од Gjokomk
Macedonia in NATO-Македонија во НАТО Видео
Блог

Macedonia in NATO-Македонија во НАТО Видео »

macedonia-in-nato

Во склоп на кампањата на Обединетата македонска дијаспора наречена Македонија во НАТО (Macedonia in NATO) деновиве ОМД направија промоциално видео . Погледајте го видеото мислам вреди да се погледа.Видеото е преведено на Македонски (кликни CC) но еве го во целост текстот од ова видео на Македонски и Англиски.

18 Apr, 2012
184
Напишано од Gjokomk
Торнада ја опустишија областа кај  Далас и Форт Ворт
Соопштенија

Торнада ја опустишија областа кај Далас и Форт Ворт »

tornado-tx-kamioni-1Неколку одделни торнада поминаа во близина на област околу  Далас и Форт Ворт  во вторникот попладне, отфрлајќи камионски приколки како играчки и предизвикувачи голема штета на куќите и  на други објекти ,јавува си-ен-ен.

Еден торнадо беше забележана на теренот пет милји источно од центарот на Далас, соопшти Националната метеоролошка служба . Сите летови во Далас-Форт Ворт аеродромот се откажани ,а патници и вработените во аеродромот биле преместени во засолништа кога системот од бура и торнадо предизвика паника..

3 Apr, 2012
310
Напишано од Gjokomk
Стартуваше  филијалата на ОМД  во Чикаго
Соопштенија

Стартуваше филијалата на ОМД во Чикаго »

Во саботатата (12ти Ноември) во Чикаго беше отворена филијала на Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) во Чикаго . На настанот говор одржаа  Генералниот Конзул На Република Македонија во Чикаго Јакуп Реџепи ,и Членови на одборот на Обединета Македонска Дијаспора Стојан Николов и Џери Наумоф ..

(Поглерднете го видеото)

19 Nov, 2011
179
Напишано од Gjokomk