UMD :You Can Make an Impact Globally for Macedonia
LatestСоопштенија

UMD :You Can Make an Impact Globally for Macedonia »

Please spend a few minutes listening to the United Macedonian Diaspora’s President Meto Koloski on ways for you to get involved and make

23 Nov, 2013
355
Напишано од Gjokomk
„Св. Кирил и Методиј“ во Чикаго го прославува паторналниот празник
Соопштенија

„Св. Кирил и Методиј“ во Чикаго го прославува паторналниот празник »

crkva-hinsdale

Соопштение од црквата :
Со голем почит кон Вас и Вашето семејство, ние од Црковниот одбор при нашиот и ваш храм, ве покануваме зеднички да го прославиме патронален празник на нашата и ваша Света Црква „Кирил и Методиј“.

21 May, 2013
376
Напишано од Gjokomk
Become a United Macedonian Diaspora Member Today and Help Macedonia!
Соопштенија

Become a United Macedonian Diaspora Member Today and Help Macedonia! »

UMD LogoBy joining the United Macedonian Diaspora, with its worldwide network, you become part of the only Macedonian advocacy organization with a truly global reach.  Your help and involvement allows UMD to impact key opinion leaders and policymakers on the issues of deep concern to all of us – from promoting positive Macedonian sentiments and supporting Macedonia to championing human rights and strengthening ties with other ethnic groups.  Your annual membership gift will also go a long way towards our charitable programs in Macedonia and around the world, including funds for children, Macedonian language preservation, promoting our rich Macedonian heritage, and furthering the education of our future leaders.

20 Sep, 2012
279
Напишано од Gjokomk
Торнада ја опустишија областа кај  Далас и Форт Ворт
Соопштенија

Торнада ја опустишија областа кај Далас и Форт Ворт »

tornado-tx-kamioni-1Неколку одделни торнада поминаа во близина на област околу  Далас и Форт Ворт  во вторникот попладне, отфрлајќи камионски приколки како играчки и предизвикувачи голема штета на куќите и  на други објекти ,јавува си-ен-ен.

Еден торнадо беше забележана на теренот пет милји источно од центарот на Далас, соопшти Националната метеоролошка служба . Сите летови во Далас-Форт Ворт аеродромот се откажани ,а патници и вработените во аеродромот биле преместени во засолништа кога системот од бура и торнадо предизвика паника..

3 Apr, 2012
310
Напишано од Gjokomk
Промоција на Книга : „Деца на грчката граѓанска војна“ во Чикаго
Соопштенија

Промоција на Книга : „Деца на грчката граѓанска војна“ во Чикаго »

Children of the Greek Civil War: Refugees and the Politics of MemoryПријатели на Обединетата македонска дијаспора во Чикаго Ве поканувме да ни се придружат на промоција на книгата од авторите Loring M. Danforth and Riki Van Boeschoten ,насловена „Децата на грчката граѓанска војна Бегалци и политиката на меморијата“( Children of the Greek Civil War Refugees and the Politics of Memory) на во Петок Април 6, 2012 од 9:00 до21:00 во Македонската Православна Црква Св. Кирил и Методиј на адреса :10S456 Kingery Hwy Hinsdale, IL 60527

31 Mar, 2012
346
Напишано од Gjokomk
Во Чикаго загина Македонец  од Делчево
LatestСоопштенија

Во Чикаго загина Македонец од Делчево »

darko-milenkosovskiМакедонец од Делчево го загуби животот во Чикаго. Неофицијално 23 годишниот Дарко Миленковски се превртел со  мотор на четири тркала. Од Министерството за надворешни работи информираат дека младото момче веќе неколку дена било во кома, но во текот на вчерашниот ден ја загубило битката за живот. Од народот се зборува дека се превртел пробуваќи мотор со четри тркала и дека не носел кацига.

11 Feb, 2012
177
Напишано од Gjokomk