UMD :You Can Make an Impact Globally for Macedonia
LatestСоопштенија

UMD :You Can Make an Impact Globally for Macedonia »

Please spend a few minutes listening to the United Macedonian Diaspora’s President Meto Koloski on ways for you to get involved and make

23 Nov, 2013
355
Напишано од Gjokomk
Потребна помош за Беровчанка поплавена и заборавена (фото)
Latest

Потребна помош за Беровчанка поплавена и заборавена (фото) »

paola

Замислете работите штедите цел живот да направите куќа да создадете фамилија и одеднаш поплава, ви однела дел од куќата, колата и сите оние работи кои сте ги создавале цел живот. Токму ова и се случило на Паола Блантон Македонка родена во Струмица, потекнува од Беровскиот регион, а моментално живее во Бразил.

Само неколку дена пред поплавата на Стумичкото поле, Паола ја снашла истата субина како нејзиниот роден град , како таа несреќа да ја следела дури во Бразил.

24 Apr, 2013
295
Напишано од Gjokomk
Greek PM Samaras: Macedonia to be divided between Greater Albania and Bulgaria
Latest

Greek PM Samaras: Macedonia to be divided between Greater Albania and Bulgaria »

408596 360841533991064_120890961_n

What we’re up against – and how we’re fighting back

Help us speak truth to power

When world leaders gather this week in New York City for the UN General Assembly, UMD will once again be at the forefront meeting foreign leaders and attending various events advocating in support of Macedonia’s name, identity, language, and heritage. 

24 Sep, 2012
374
Напишано од Gjokomk
Охрид поплавен од поројниот дожд (Фото/видео)
Latest

Охрид поплавен од поројниот дожд (Фото/видео) »

Вчера Охрид, а и југозападниот дел од Македонија беше зафатен од пороен дожд и грмотевици. Таквото време предизвика проблеми со струјата, комуникациите, но

11 Aug, 2012
276
Напишано од Gjokomk
Албанци екстремисти бараат ослободување на Териристи?
Latest

Албанци екстремисти бараат ослободување на Териристи? »

протест скопјеИзвестување за протестите  во петокот во Скопје Македонија на неколу јазици споделете секој да разбере.

 

Македонски

Околу 1.500 радикални исламисти денес протестираа во главниот град на Република Македонија, Скопје , со барање за ослободување на 5-те осомничени, кои беа уапсени на 2.Мај, по интензивната истрага, која траеше 3 недели, за ладнокрвната егзекуција на четири момчиња од македонска националност и еден средновековен Македонец, додека рибареа на Велики Петок годинава.

5 May, 2012
245
Напишано од Gjokomk
MkDnews.com истрага: Бидете претпазливи САД не наплаќа за лотаријата за зелени катри
Latest

MkDnews.com истрага: Бидете претпазливи САД не наплаќа за лотаријата за зелени катри »

Лажни емаил пораки циркулираат низ Македонија за добивање на визи за САД ,познати како зелени карти. Нашата редакција со месеци ги истражува пораките

6 Mar, 2012
210
Напишано од Gjokomk