Собрани 401.598 евра на солидарната сметка на Црвен крст но дијаспората слабо донирала?
Блог

Собрани 401.598 евра на солидарната сметка на Црвен крст но дијаспората слабо донирала? »

Според информациите што ги објави Дневник досега (12ти Август 2016) биле Собрани 401.598 евра на солидарната сметка на Црвен крст, и од

12 Aug, 2016
401
Напишано од Gjokomk
Зошто се исмејуваме со иселениците во дијаспората? (видео)
Блог

Зошто се исмејуваме со иселениците во дијаспората? (видео) »

 mapa-gradovi

Пред неколку дена се појави видео на Youtube на кое македонска фамилија од Канада покажува како се живее таму. Видеото беше преземено и преставено на македонкста јавност од порталот Мотика.мк.

Како што стоеше во описот под видеото на Youtube се работи за проект за во училиште за осмо одделение , и не се наведува која е темата на проетот, најверојатно географија. Откако Мотика.мк  го објави видеото, (кое сега веќе не постои на Youtube ) на нивниот портал коментарите беа ужасни!!.

2 Apr, 2013
249
Напишано од Gjokomk
Закана на македонка:„само еден куршум во чело, кога ќе ти дојде време“
Блог

Закана на македонка:„само еден куршум во чело, кога ќе ти дојде време“ »

zakana-evgenija

Сите сме се соочиле до тие од елада но ова ги поминува сите граници.Текстот е преземен од ОМД.

На 16 декември, грчкиот новинар Панајотис Савидис кој многупати има објавувано за неонацистичката партија Златна Зора и чии антимакедонски статии се промовирани од страна на најголемиот неонацистички форум Stromfront.org, објави статија во најголемиот неделен весник, со дистрибуција на 150.00 примероци – Прото тема. Темата на веста гласеше: „Лекарите, земјоделците.. и Скопјаните се во рацете на СДОЕ.“

15 Jan, 2013
333
Напишано од Gjokomk
Кој би рекол дека се’ “Македонски Девојчиња” (видео)
Блог

Кој би рекол дека се’ “Македонски Девојчиња” (видео) »

КАЛИНА НЕВЕНА

На Youtube.com постои канал кој се вика „Балканче“ ,но ако само гледате некое од нивните видеа никогаш не би рекле дека се македонки. Овие сестри зборуваат романски, пејат песни од Романски групи и нивниот канал има повеќе од 430 илјади погледи.

Овие симпатични македонки живеат во Чикаго потекуваат од Охрид, и беа дел од трочлената група кои ги интонираа Македонската и Американската химна на Гала вечерата посветена на Председателот Иванов во Мај.

27 Nov, 2012
288
Напишано од Gjokomk
Благодарност на сите од ОМД  што помогнаа  за гала во Чикаго
Блог

Благодарност на сите од ОМД што помогнаа за гала во Чикаго »

gala-cetvoricaМожам да кажам дека ми беше задоволство да присуствувам на една ваква свеченост ,која помина со многу работа особено од страна на сите доброволци но посебно од Наталија и Ана но да не го заботавам главниот винковник за овој настан Мето. Ми беше чест да бидам еден од тие што ја планираа оваа гала и длабоко им се заблагодарувам на сите што ми дадоа можност да бидам дел од овој историски настан.

Многу бев воодушевен од говорот на кој го упати претседателот Ѓорѓе Иванов.

21 May, 2012
286
Напишано од Gjokomk
Macedonia in NATO-Македонија во НАТО Видео
Блог

Macedonia in NATO-Македонија во НАТО Видео »

macedonia-in-nato

Во склоп на кампањата на Обединетата македонска дијаспора наречена Македонија во НАТО (Macedonia in NATO) деновиве ОМД направија промоциално видео . Погледајте го видеото мислам вреди да се погледа.Видеото е преведено на Македонски (кликни CC) но еве го во целост текстот од ова видео на Македонски и Англиски.

18 Apr, 2012
184
Напишано од Gjokomk